Ako na správnu starostlivosť o pánsku pleť?

Článok napísal: Radek Brázdil

Každý chlap vie, že stroje si vyžadujú starostlivosť a údržbu. Bohužiaľ ale často zabúdame venovať starostlivosť stroju, ktorý je nám najbližší – nášmu telu.

Starostlivosť o pleť je v dnešnej mainstreamovej spoločnosti záležitosť vcelku ženská. Táto „dogma“ nás ale štvala a nielen vďaka nemu sme mali problém kúpiť kozmetiku, ktorú by sme mohli sami používať a odporúčať.

Z toho dôvodu sme celú vec vzali z opačného konca, a tak sme okrem vytvorenia unikátneho radu kozmetických produktov pre mužov začali písať tento blog, kde chceme robiť osvetu a stručne, vecne, a hlavne fakticky správne radiť chlapom, ktorým nie je jedno ako vyzerajú.

Je jedno či cez deň sedíte v kancli alebo rúbete stromy v lese, vaša pleť dostáva celý deň zabrať, zachytávajú sa na nej nečistoty a prach, preto je potrebné pleť pravidelne čistiť. Čisté a nezanesené póry umožňujú pleti „dýchať“ a regenerovať, zároveň sa do vyčistenej pleti lepšie vstrebávajú účinné látky z krémov. Na čistenie pleti mydlom však radšej zabudnite, jeho používaním docielite iba tak vysušenie pleti a s ním súvisiace možné poškodenie pleti.

Čím teda čistiť pleť?

Mužská pleť je oproti ženskej pleti špecifická rozšírenejšími pórmi s aktívnejšími mazovými žľazami, pleť je ale odlišná aj štruktúrou – v priemere je o zhruba 15 % hrubšia a obsahuje viac kolagénových vlákien. Vďaka tomu muži vyzerajú dlhšie mlado a prvé vrásky si všimnú o nejakých päť až desať rokov neskôr ako ich drahé polovičky.

Práve odlišná štruktúra pleti je dôvodom, prečo si mužská pleť vyžaduje zvláštnu starostlivosť a iné produkty, než používa vaša žena alebo priateľka – ich používanie by viedlo k upchávaniu pórov a mazových žliaz. Na rozdiel od žien ale nepotrebujeme ikeácku tašku plnú kozmetiky a hodiny v kúpeľni.

Na poskytnutie kompletnej starostlivosti našej pleti stačia dve minúty ráno, dve minúty večer a maximálne päť produktov.

Ranná starostlivosť o pleť

1) Čistá pleť je základ

Hoci sme to rozoberali v predchádzajúcom texte, opakovanie je matkou múdrosti: čistá pleť je absolútny základ. Preto začneme náš ranný rituál dôkladným očistením pleti. Na čistenie pleti je vhodný nepenivý čistiaci krém, ktorý neobsahuje dráždivé látky ako sú silikóny, alkohol alebo parfumácia. Čistiaci krém sa nanáša na navlhčenú tvár, do ktorej sa dôkladne ale jemne vmasíruje.

2) Denný krém

Po opláchnutí čistiaceho krému prichádza rad na denný krém pre mužov. Denný krém pleť vyživuje, hydratuje a zásobuje účinnými látkami, ktoré sa postarajú o jej celodennú ochranu a zdravý vzhľad.

3) Starostlivosť o očné okolie

Špeciálnu starostlivosť si vyžaduje okolie očí. Pleť okolo očí je totiž najtenšia a obsahuje menej kolagénu a žliaz, zároveň je veľmi namáhaná mimikou tváre. Nie je teda divu, že sa prvé vrásky objavujú práve v okolí oči.

Medzi ďalšie časté problémy s touto časťou pleti patria opuchy a tmavé kruhy. Pravidelná aplikácia kvalitného očného krému s vhodným zložením pomáha riešiť tieto problémy, pleť vypína a udržuje ju pružnú, bez ohľadu na to, či ste v noci spali tri alebo osem hodín.

Očný krém stačí naniesť na okolie očí, pri jeho používaní však odporúčame byť, vzhľadom na delikátnosť tejto pleti, veľmi jemní a rozhodne si dávajte pozor na zasiahnutie očí.

Nezabudnite na peeling

Raz až dvakrát týždenne je vhodné do rannej procedúry zaradiť ešte pred umývaním takzvaný peeling. Peeling je „mechanické obrusovanie mŕtvych buniek kože“. Pleti skrátka prospeje, keď sa raz za čas odstráni jej vrchná vrstva spoločne s odumretými kožnými bunkami.

Správna aplikácia peelingu

Šmirgeľ šesťstovku ale môžete v kľude nechať v dielni, peeling sa vykonáva pomocou špeciálneho gélu. Peelingový gél pre mužov obsahuje, okrem hojivých a vyživujúcich látok, aj miniatúrne fyzické čiastočky, ktoré pleť svojim pohybom mechanicky obrúsia.

Peeling nanášajte vždy na navlhčenú tvár! Suchú pleť by peeling odrel a asi by vás potom poriadne pálila. Zároveň by sa to s drhnutím nemalo preháňať, správne by sa mal peeling naniesť do stredu tváre a jemne krúživými pohybmi postupovať smerom von.

Rozhodne sa tiež vyhnite jemnej pleti okolo očí. Po nanesení nechajte peeling chvíľku pôsobiť a potom dôkladne umyte vodou a pokračujte v rituáli čistením a denným krémom.

Večerná starostlivosť o pleť

Večerný rituál postupom kopíruje ranný rituál, preto musí rozhodne začať dôkladným vyčistením pleti pomocou umývacieho krému. Nočný krém pre mužov plní v starostlivosti o pleť inú úlohu ako denný krém, a aj preto je zložením a konzistenciou odlišný.

Kým denný krém je textúrou ľahší, rýchlejšie sa vstrebáva a jeho primárnou úlohou je pleť hydratovať, vyživiť a ochrániť, v nočných hodinách je potrebné podporiť regeneráciu pleti. V noci sa totiž mikrocirkulácia v pleti prirodzene zvyšuje a kyslík tak preniká lepšie k bunkám, čo naplno využíva nočný krém, ktorý vlastne pracuje, zatiaľ čo vy spíte.

Oproti dennému krému má bohatšiu textúru, ktorá sa absorbuje postupne v priebehu noci, zároveň obsahuje väčšiu koncentráciu aktívnych zložiek, ktoré pomáhajú pleti bojovať proti stresu a prejavom únavy a starnutia.

Tiež pri večernom rituáli by sa nemalo zabúdať na ošetrenie pleti v okolí očí pomocou očného krému.

Špecifiká starostlivosti o pleť v zime

Pleť dostáva zabrať mnohonásobne viac v zime, a preto sa môžu problémy s pleťou (typicky suchosť a odlupovanie šupiniek pleti) prejaviť aj u ľudí, ktorí po zvyšok roka problémy nemajú. Za tieto problémy môže skutočne počasie a poveternostné vplyvy – nízke teploty spomaľujú prietok krvi tam, kde im je pokožka vystavená, mráz a vietor pleť vysušujú a náhle teplotné zmeny (vonku/vnútri) pokožku vyčerpávajú a pleť tak starne a stráca elasticitu.
Za tyto problémy může skutečně počasí a povětrnostní vlivy – nízké teploty zpomalují průtok krve tam, kde je jim pokožka vystavena, mráz a vítr pleť vysušují a náhlé teplotní změny (venku/uvnitř) pokožku vyčerpávají a pleť tak stárne a ztrácí elasticitu.

S vyššie uvedenými problémami môžeme bojovať pomocou dôslednosti v našich denných rituáloch v starostlivosti o pleť. Dôsledné používanie denných a nočných krémov vyčistenú pleť vyživí dostatočne na to, aby si dokázala poradiť so suchými mrazivým vzduchom, aj teplotnými výkyvmi. Pleti môžeme v tomto období pomôcť aj výživovými doplnkami. Pre toto obdobie odporúčame prípravky s obsahom zinku alebo pupalky dvojročnej, vitamín C (prispieva k tvorbe kolagénu) a vitamín E, ktorý je silným antioxidantom.

Záverom

V dnešnom článku sme si ukázali, že starostlivosť o pleť nie je raketová veda, vyžaduje si vlastne iba správne prípravky a dôslednosť v ich pravidelnom používaní. Prípravkov ale nemusí byť päťdesiat, pre komplexnú starostlivosť plne dostačuje čistiaci krém v kombinácii s denným a nočným krémom.

Tento základ sme pre Vás pripravili v tej najvyššej kvalite, s maximálnym podielom prírodných zložiek, bez balastu okolo v kozmetickej súprave THE BIG 3.
Pre tých náročnejších mužov sme pripravili ALL IN súpravu, ktorá navyše obsahuje peeling a očný krém a tým sa vám do rúk dostane súprava pre plnohodnotnú a komplexnú starostlivosť o pleť.

Ste pripravení posunúť svoju starostlivosť o pleť na vyššiu úroveň?

Poctivá pánská kosmetika vyvinutá a vyrobená v České republice.